Tel: 671-472-6116 |  Fax: 671-477-3519
196 Cuesta San Ramon Ste B, Hagåtña, GU 96910-4334

Archbishop Apuron Coat of Arms

 

Most Reverend Anthony Sablan Apuron, OFM Cap., D.D.

Born in Hagatña on November 1, 1945, son of the late Manuel Taijito Apuron and Ana Santos Sablan; ordained August 26, 1972; appointed Auxiliary Bishop December 8, 1983; ordained Titular Bishop of Muzuca on February 19, 1984; appointed Apostolic Administrator to the Archdiocese October 27, 1985; appointed Metropolitan Archbishop of Agaña on March 10, 1986; succeeded to Metropolitan See May 11, 1986.

Legal Title: Archbishop of Agana, a Corporation Sole
On June 6, 2016, His Holiness, Pope Francis appointed Archbishop Savio Hon Tai Fai, SDB Apostolic Administrator “sede plena” of the Archdiocese of Agana. Archbishop Anthony Sablan Apuron OFM Cap. remains the Archbishop of Agana, but without pastoral responsibilities and administrative authority.